13.08.2019 01:08

Поради демонстрациите во Хонг Конг откажани сите летови


Управата на аеродромот во Хонг Конг ги суспендираше сите преостанати летови планирани за понеделник поради продемократските протести на терминалот.

Властите велат дека се суспендирани сите летови од и кон аеродромот на големиот сообраќаен јазол откако илјадници демонстранти влегле во салата за пристигнувања на аеродромот.

loading...

Патиштата кон аеродромот се затворени, а паркинзите преполни.

Се почести се немирните протести во Хонг Конг, една од најтешките политички кризи во изминатите децении го тресе овој кинески протекторат и претставуваат се поголем предизвик за официјален Пекинг.

Демонстрациите, кои започнаа поради контроверзниот закон за депортација, се прошија на повик на демократската реформа и за независна истрага на полициското делување при демонстрациите.

Во протестите се бара, меѓу другото, оставка од Кари Лам, лидерката на оваа кинеска територија, како и избори за нејзиниот наследник.

Хонг Конг е поранешна британска колонија која во 1997 година е вратена на Кина според принципот „една држава, два системи“.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments