Полска: Подобро да се испрати германско оружје во Украина отколку кај нас

Сподели со своите пријатели

Полските лидери денеска оценија дека најдобро би било противвоздушниот систем, кој Германија и го понуди на Полска, да и биде доделен на Украина за одбрана од Русија, пренесува АП.

Loading...

Германија претходно оваа недела соопшти дека ѝ понудила на Варшава авиони „Еурофајтер“ и системи „Патриот“ да ја бранат полската територија, откако две лица беа убиени во близина на границата со Украина, како што се веруваше дека е залутан украински проектил.

Полскиот министер за одбрана Мариуш Блажчак првично рече дека ја примил германската понуда со „задоволство”.

Сепак, по рускиот ракетен напад врз Украина во средата во кој загинаа неколку луѓе во Киев, полските лидери рекоа дека би било подобро да се распоредат одбранбените системи во западниот дел на земјата.

Украинскиот амбасадор во Варшава Васил Зварич му се заблагодари на Блажчак, велејќи на Твитер дека на Украина и треба што е можно повеќе одбранбено оружје.

Одлуката на Полска да не го прифати германскиот „патриотски“ систем беше критикувана од полската опозиција.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.