По Словенија, Романија размислува да испрати тенкови во Украина

Сподели со своите пријатели

Откако Словенија изрази подготвеност да испрати тенкови во Украина, Романија наскоро би можела да го стори истото, што ќе биде првпат тенкови од регионот да се приклучат на донираните оклопни возила на другите членки на НАТО како дел од помошта за Киев за одбрана од руските инвазија.

Loading...

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, германските и словенечките медиуми првично објавија дека официјална Љубљана ќе испрати тенкови Т-72 во Украина, а за возврат од залиха ќе добие тенкови и оклопни возила од Германија.

 

Украина побара велигденско примирје, Русија одби

 

Словенија изрази желба за тенкови Леопард 2 и пешадиски борбени возила Пума и боксер тркала, а Берлин наводно изразил подготвеност да ги отстапи малку постарите оклопни возила Мардер и Фухс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски носач на авиони стигна до Јужна Кореја. Путин пред неколку дена беше во Северна

Порталот, пак, потсетува дека Словенија нема тенкови Т-72, ​​туку има 57 тенкови М-84 од југословенско производство, кои се значително подобрени советски Т-72.

„Од постарите Т-55 наследени од СФРЈ, 32 се модернизирани според стандардот М-55С. Поголемиот дел од тенковите се сочувани и сместени во касарната во Пивка. Словенија во моментов има една чета М-84 со 13 тенкови во оперативна употреба. “, се додава.

Loading...

 

Градоначалникот бара целосна евакуација на Мариупол

 

Во текстот се наведува дека дел од тенковите се наоѓаат во Заедничкиот мултинационален центар за подготвеност на американската армија во Германија.

Таму заедно со екипажите со години учествуваат во реални вежби за обука на единиците на НАТО во улога на спротивставени сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Експлозии одекнуваа цела ноќ во регионите на Украина

Балканската безбедносна мрежа додава дека примерот на Словенија би можела да го следи и Романија, која има 28 тенкови Т-72, ​​кои би можеле да служат за воените напори на Украина.

 

Украина побара велигденско примирје, Русија одби

Loading...

 

Изворите велат дека само пет романски 70-ти се во работна состојба, но дека останатите може да се поправат или да се користат за делови. “, се додава.

Романската влада има намера да ги измени постоечките закони за да овозможи донирање на стоки од резервите на силите наменети за националната одбрана на Романија, во контекст на руската воена инвазија на Украина.