Петте производи кои треба да ги консумираме навистина често

Сподели со своите пријатели

Дневно го оптоварување телото со храна која ја преземаме? Тоа дава одраз на надворешниот изглед, здравјето и тонусот.

Loading...

Но постојат некои важни производи, кои се многу корисни за нашето тело и треба да ги примаме често.

Рецепти за смути погодни за здрави диети

Лук

 

 

Тој помага за активирањето на важни ензими кои помагаат за расчистување на токсините.

Loading...

Освен тоа има антиоксидантно дејство и антифунгални својства. Содржината на аргинин дава сила и свежинац на организмот. Поткаснувајте две чешниња лук дневно.

Масло од лук при проблеми со зглобовите

Кафе

 

 

Постојат важни својства за намалување на ризикот од болести на црниот дроб и делува за нормализирање на крвниот притисок.

6 хронични болки, кои единствено се должат на нервна база

Loading...

Кафето дејствува со тонирање и рекреативно и може да биде корисно само ако се консумира во норма. Едно до две кафиња дневно, што е препорачливо да ги пиете без додатоци како млеко, шеќер или други засладувачи.

Авокадо

 

 

Ова е една од суперхрана, бидејќи му дава на организмот големо количество од неопходните масти, витамини и минерали. Ги филтрира штетните материи и ги штити клетките од оштетување. Авокадото е соодветно да се јаде самостојно, во салата или во сад.

Што се случува со вашето тело ако внесете помалку сол?

Куркума

Loading...

 

 

Оваа магичен зачин ја намалува количината на слободните радикали и штетата од нестабилните молекули.

Помага ли навистина за слабеењето водата со лимон?

Куркума делува како природен детоксикатор и нормализира тежината и помага во разградувањето на вишокот на масти. Вашите јадење зачинете ги со куркума, за да ви е вкусно и да сте здрави.

Loading...

Грејпфрут

 

 

Тој помага за отстранување на токсините од телото и ги штити клетките.

Loading...

Високата содржина на витамин Ц, делува антибактериско и противогрипно. Овој плод е погоден и за домашни процедури за лице, коса и тело. Пијте секој ден по една чаша сок од грејпфрут или јадете во овошна салата.


Leave a Reply