Масло од лук при проблеми со зглобовите

Сподели со своите пријатели

Со староста подвижноста на зглобовите се намалува. Се појавува вкочанетост, болка, оток и црвенило околу погодените места.

Loading...

Експертите препорачуваат извршување на полесни физички оптоварувања, нанесување на мелеми, употреба на лекови, специјални бањи и други.

Како да ги намалите болките ако сте претерале со вежбање?

Но, подобрувањето на подвижноста на зглобовите може да го направите и дома со користење на природни средства, како масло од лук.

Тоа ќе ви помогне брзо да го намалите отокот и болката во зглобовите и да ја подобрите подвижноста. Како да си го приготвите?

Ќе ви бидат потребни 300 г. стар лук и 1 литар растителна маст. Згмечете го лукот со помош на толчник и ставете го во голема тегла. Потоа залејте го со маслото и промешајте.

Чувајте ја смесата на темно место и на собна температура во текот на две недели. Важно е секој ден да ја промешувате содржината. Потоа маслото се процедува. Секоја вечер нанесувајте од него со лесни масажни движења врз проблематичните места.

9 начини со кои ќе го намалите диоптерот

Loading...

По можност ставете газа и заврзете волнен шал, за да се добие загревачки ефект. Наутро одете под топол туш. Олеснувањето ќе настапи уште при првите денови на терапијата.

Лукот помага за подобрување на циркулацијата, со што на тој начин придонесува за обновата на зглобовите.


Leave a Reply