Пекинг: Г7 да не се меша во внатрешните работи на Кина

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Министерството за надворешни работи на Кина, Жао Лијан, денеска ја повика групата Г7 да престане да се меша во внатрешната политика на Кина.

Loading...

„Позицијата на Кина за Хонг Конг, Ксинџијанг и Тајван е јасна и конзистентна. Таканаречената заедничка изјава на министрите за надворешни работи на земјите од Г7 ја игнорира нашата позиција и објективни податоци, злонамерно и лажно ја обвинува Кина и претставува мешање во внатрешните работи на нашата земја“, рече Жао Лијан, притиснете ТАСС.

Според него, Народна Република Кина е многу незадоволна од оваа најава на Г7 и го изразува своето длабоко несогласување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата ја завршува посетата на Конго и оди во Јужен Судан

„Ги повикуваме земјите од Г7 да го отфрлат менталитетот на Студената војна и идеолошките предрасуди и да престанат да се мешаат во внатрешните работи на другите земји, да престанат да повторуваат лаги и да поттикнуваат регионални конфликти“, рече Жао.

Министрите за надворешни работи на Г7 издадоа заедничка изјава од состанокот во Германија минатата недела на кој повикаа на мирно решавање на споровите во Тајванскиот теснец и повторно ја повикаа Кина да се воздржи од закани и евентуална употреба на сила.

Во соопштението на Г7 се наведува дека земјите-членки се загрижени поради извештаите за кршење на човековите права во Кина, вклучувајќи ги Ксинџијанг и Тибет, како и континуираното кршење на правата, слободите и автономијата на Хонг Конг, објави Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Брисел мора да ја заврши домашната задача за да обезбеди енергетска безбедност