Ова момче не смее да биде надвор повеќе од 15 минути: Одењето на училиште едвај го преживува!

Сподели со своите пријатели

Четиринаесетгодишниот Калум Кортни од Басилдон во Есекс боледува од ретка болест – ладна уртикарија, што значи дека е алергичен на студ.

Loading...

Мајката на момчето, Тупни Кортни (38) се плаши дека нејзиниот син може да доживее анафилактичен шок на пат кон училиште.

Како што вели, на почетокот мислела дека се работи за алергиска кожна болест, која ја предизвикува поленската треска.

Немала претстава дека ќе дознае дека нејзиниот син не треба да биде надвор повеќе од 15 минути.

 

Еден во 100 милиони: Поради ретко заболување, спие 300 дена во годината (ВИДЕО)

 

Алергијата е толку силна што момчето добива исипаници ако температурата е пониска од 24 степени, што значи дека го погодува цела година или ако не му се покриени раката или ногата додека спие.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Имала само 11 години кога стана најмладиот сериски убиец: Денес ја штити државата (ВИДЕО)

„Почнува со црвени точки, изгледаат како сипаници, а потоа круговите стануваат се поголеми и поголеми и се спојуваат. Рече дека чувствува штипкање, убод, како пецкање, а потоа многу чеша“, рекла мајката на момчето, додавајќи:

„Вели дека има чувство на печење, а потоа добива мачнина и ми вели дека ќе се онесвести. Мислам дека тоа е почетната фаза на анафилактичен шок. Треба добро да го загреете и да се обидете да го загреете внатре со топли напитоци. Не знаете каква реакција може да има, може да доживее анафилактичен шок“, рече таа.

 

 

Се започнало кога момчето имало четири години. Калум добил осип откако играл надвор на семејна свадба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најавено преиспитување на правилата за номинација за Оскар

„Претпоставувавме дека е алергија на тревата или на одредено растение околу кое беше. Продолжи да се појавува во следните неколку месеци и не бевме сигурни што е. Како што влеговме во зима, се влошуваше. Докторот рече да, настинка е, но никаде не нѐ испратија, немаше многу сознанија за тоа“, вели мајката.

Студената уртикарија сочинува околу еден до три проценти од сите случаи на уртикарија, според Националната организација за ретки нарушувања, со други предизвикувачи вклучувајќи ги сонцето и водата.

Loading...

 

Наместо пот, на оваа девојка од лицето и тече крв (вознемирувачко фото)

 

„Не може да носи маици на училиште бидејќи ако нема ништо на рацете, тие реагираат на ладна маса и му се појавуваат плускавци на кожата“, рекла мајката и додала.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Му влета на новинар додека известуваше во живо и ги покажа градите (ВИДЕО)

„Ни треба помош. Тоа се десет години борба. Посакувам да му набавиме соодветен антихистамин, што би значело дека може да игра и да изгледа како да нема болест. Лекарите предлагаат промена на животниот стил за да се избегне настинката. Само да го смените животот и да се преселите во странство“, рече таа.

Калум престана да игра фудбал бидејќи целото лице му беше отечено.

Некогаш беше многу вознемирен затоа што многу сакаше да игра фудбал, сака да го гледа брат му како игра фудбал, а ние носиме тренерки, ќебиња, но мора да влезе во кола затоа што му се отечени носот и очите. Ако е надвор за долго време насекаде се појавува осип, дури и со три слоја облека“, вели мајката.