Ова е шефот на обезбедувањето на Зеленски: Стана ѕвезда и секс симбол (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Од 2019 година, шефот на безбедноста на Володимир Зеленски, Максим Донец, стои рамо до рамо со украинскиот претседател.

Loading...

Деновиве тој обично е облечен во униформа, со панцири и автоматска пушка во рака.

Донец беше со Зеленски дури и кога претседателот објавуваше пркосни видеа и слики од улиците на Киев во првите денови од инвазијата.

 

@maksimdonets.ua♬ dźwięk oryginalny – Українська музика

 

Тој, исто така, го следеше претседателот до местото на руските злосторства, според newsweek.com, во предградијата на Киев откако силите на Москва се повлекоа од северна Украина во пролетта 2022 година, и оттогаш е сликан со претседателот во борбени зони, вклучувајќи го и Харков, Херсон и Бахмут.

Донец е вклучен и во безбедноста кога странските лидери доаѓаат во Украина.

Loading...

Борис Џонсон ја посети Украина во април 2022 година. По тој повод, тогашниот премиер на Велика Британија изразил желба да се прошета.

 

@maksimdonets.ua♬ Наші славні зсу (feat. Саня DeeR) – Eltiel

 

Зеленски потоа се сврте кон шефот на обезбедувањето и рече дека Џонсон би сакал да се прошета во Киев. Донецот одговори: „Па, нека прошета г-дин Џонсон“.

Јулија Мандел, поранешната прес-секретарка на Зеленски, рече дека Донец е целосно посветен на неговата работа, дека е многу вреден и лојален на претседателот.

Во текот на минатата година, народот на Украина многу го засака Донец. На Тикток е отворен канал посветен на него и го следат повеќе од 286.000 луѓе.

 

Loading...

 

Шефот на обезбедувањето стана икона и секс симбол.

Новиот глас на Украина објави дека Доњецк има 44 години и потекнува од Криви Рих, градот во кој пораснал Зеленски.

Дипломирал на Економскиот институт Kryvyi Rih на Националниот економски универзитет Вадим Гетман.

Белорускиот весник Наша Нива објави дека Донец има сопруга Наталија и син Матвеи.

Донец претходно работел како телохранител на олигархот Игор Коломојски, чие богатство и медиумска империја му помогнаа на Зеленски да постигне неочекуван изборен успех во 2019 година.

Исто така, објавено е дека Донец продолжува со друга диплома на Правниот факултет на Универзитетот во Киев, откако неодамна ја одбранил својата теза (одговарајќи на прашања од членовите на тезата) за административната одговорност на припадниците на безбедносните сили на државната администрација.

Loading...

Засекогаш со Зеленски, Донец најверојатно ќе остане во позадината на историските видеа и фотографии додека Украина се обидува да ги протера руските сили од нејзината територија во наредните месеци, а можеби и години.

„Тој го гледа целиот свет околу претседателот, сè што се случува. Тој знае секого и секаде, што ќе се случи, секој следен чекор, каде ќе оди“, рече Мандел.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.