Ова е човекот кој уби 6 луѓе во Волмарт

Сподели со своите пријатели

Полицијата објави нови детали за менаџерот на Вирџинија Волмарт кој застрела и уби шест лица во вторникот вечерта.

Loading...

Станува збор за 31-годишниот Андре Бинг, а откриен е потенцијалниот мотив за злосторството.

Наводно, Бинг бил исмејуван од неговите колеги поради промена на работниот статус, се вели во полицискиот извештај објавен денеска и објавен од американските медиуми.

Сведоците потврдија дека тој почнал да пука за време на состанокот на вработените во просторијата за одмор во филијалата Чесапик.

Вознемирени поради промената на работа

Кога полицијата пристигнала на местото на несреќата, Бинг веќе бил мртов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Коверт со неидентификуван прав испратен во домот на синот Трамп

Полицијата верува дека тој се самоубил со истото оружје со кое пукал во своите колеги.

Тој беше вработен како менаџер во ноќна смена, а работеше во Walmart од 2010 година.

Иако полицијата се уште не ги соопштила причините за ова злосторство, ТВ станицата WAVY-TV објави дека инспекторите пронашле потенцијален мотив за убиството на мобилниот телефон на Бинг.

Loading...

Неименуван полициски извор изјавил дека Бинг бил вознемирен поради неодамнешната промена во неговиот работен статус и бил задеван од колегите вработени.

Засега сѐ уште не е јасно за каква промена на работниот статус се работи.

Бинг бил вооружен со еден пиштол и неколку списанија со муниција, се вели во соопштението на полицијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

Тој бил облечен во цивилна облека и не носел никаков панцир или балистички елек. Истражителите „активно работат за да дознаат повеќе за потеклото на осомничениот и можниот мотив за пукањето“, соопшти полицијата.

Тројца мртви, меѓу кои и Бинг, беа пронајдени во просторијата за одмор. Една од жртвите била пронајдена мртва во близина на влезот на продавницата, а три други биле пренесени во локалните болници, каде што починале.

Меѓу загинатите има и 16-годишник, но не се знае дали бил муштерија или вработен.

Во престрелката се повредени уште најмалку шест лица.

Полицијата верува дека имало околу 50 луѓе во продавницата кога се случило пукањето.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов Зеланд го повлекува законот за забрана на цигари