ОН очекува продолжување на украинскиот извоз на жито

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации очекуваат бродовите натоварени со храна да ги напуштат пристаништата на Украина во четврток, изјави координаторот на договорот за извоз на жито на ОН Амир Абдула.

Loading...

„Извозот на жито и прехранбени производи од Украина треба да продолжи. Иако не беа планирани бродови за 2 ноември како дел од иницијативата за жито во Црното Море, очекуваме натоварените бродови да испловат во четврток“, напиша Абдула на Твитер, а пренесе Ројтерс.

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека повторното пристапување на Русија кон договорот за жито е можно по истрагата за нападот на Севастопол и безбедносните гаранции на Украина, објави претходно прес-службата на Кремљ по телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери.

Претседателот на Русија потсети и дека не е исполнет вториот дел од пакетот договор, кој требаше да го деблокира извозот на руски земјоделски производи и ѓубрива на светските пазари.

Русија во саботата објави дека го суспендира учеството во договорот за жито по нападот во Севастопол врз воените бродови на руската Црноморска флота и трговските бродови ангажирани за обезбедување на коридорот за жито.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.