ОН го обвинуваат Израел за „незаконски“ ограничувања на хуманитарната помош за Газа

Сподели со своите пријатели

Израел продолжува да воведува „незаконски“ ограничувања за хуманитарната помош за Газа, соопшти во вторникот канцеларијата за човекови права на ОН, и покрај тврдењата на Израел и други дека ограничувањата се ублажени.

Loading...

Израелската офанзива на Појасот Газа, предизвикана од прекуграничните напади на Хамас на 7 октомври, го претвори поголемиот дел од Појасот Газа во пустелија, при што стотици илјади луѓе сега се раселени и притиснати во јужниот раб на енклавата.

Количината на помош што сега влегува во Газа е спорна, а Израел и Вашингтон тврдат дека протокот на помош е зголемен во последните денови, но агенциите на ОН велат дека таа сè уште е далеку под минималното ниво потребно за задоволување на основните потреби.

„Израел продолжува да наметнува незаконски ограничувања за влез и дистрибуција на хуманитарна помош и да врши широко уништување на цивилната инфраструктура“, рече Равина Шамдасани, портпаролка на канцеларијата за човекови права на ОН, на брифинг со новинарите во Женева, повторувајќи ги повиците за неограничен пристап. да помогне.

Израел, кој негира дека ја попречува хуманитарната помош за Газа, се соочи со зголемен меѓународен притисок да пушти повеќе резерви во Појасот Газа откако нападна хуманитарен конвој на 1 април, при што загинаа меѓународните хуманитарни работници.

„Оние кои испорачуваат или се обидуваат да пристапат до хуманитарна помош никогаш не смеат да бидат нападнати“, додаде Шамдасани, според Ројтерс.