Одмаздата на Хезболах: Бомбардиран израелски град

Сподели со своите пријатели

Либанската милитантна група Хезболах денеска објави дека лансирала десетици ракети врз израелскиот пограничен град Кирјат Шмона, како одговор на израелските напади врз јужен Либан.

Loading...

Најмалку седум лица загинаа во израелски воздушен напад врз јужниот либански град Набатиех, изјавија безбедносни извори за Ројтерс.

Во вторникот, тројца милитанти на Хезболах беа убиени во израелски воздушен напад во близина на два града во североисточниот дел на Либан, објави групата на платформата Телеграм.

Израел го потврди нападот.

Израел и Хезболах разменуваат оган преку границата откако изби војната меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа, најголемата ескалација од едномесечниот конфликт во 2006 година.