19.08.2019 12:25

Од овој аеродром среде пустина туристите ќе летаат во вселената (ВИДЕО)


Вселенското пристаниште „Америка“ повеќе не е далеку од реалноста, откако компанијата „Вирџин Галактик“ ја откри првата фаза за изградба на внатрешноста на првиот таков комерцијален објект во светот сместен во пустина во Ново Мексико.

„Вирџин Глактик“ покажа два големи дела од вселенското пристаниште, оперативен центар во кој се наоѓа контролата на летот, работното место на пилотот, центарот за известување и приземје во кое ќе биде салата за муштерии, пријатели, семејство и работници во компанијата.

loading...

Некогаш празниот хангар во пустината ќе поврзува муштерии со секаков аспект од оперирањето, вклучтелно и поглед на хангарт и вселенски возила како и внатрешноста на контролата на летот.

Новиот бренг на „Вирџин Галактик“ е фокусиран на муштериите, па ниту вселенското пристаниште не е исклучок, наведува АП, додека тие се подтовуваат за она што официјално компаниите го опишуваат како „неспоредливо искуство“ и патување на нивниот живот.

Кога муштериите ќе може да се пријават на првите комерцијални летови се уште не е одреднео, затоа што е потребен помал број пробни летови.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments