Нови детали за случајот на Ендру Тејт: Принудувале жени на порнографија

Сподели со своите пријатели

Романски судија објасни зошто е продолжен притворот на Ендрју Тејт и неговиот брат Тристан.

Loading...

„Покрај заштитата на истрагата и обезбедувањето присуство на осомничениот за идното судење, притворот се оправдува и со потребата од управување со социјалните тензии и јавниот ред околу овој случај“, се вели во писмената изјава на главниот суд во Букурешт.

Браќата Тејт добија дополнителни 30 дена, до 27 февруари, додека полицијата ги истражува наводите за силување и трговија со луѓе.

И двајцата ги негираат обвинувањата.

„Жените работеле непрекинато 12 часа, имале пауза од само пет минути“

Во своето образложение, судијата ја нагласи способноста на браќата Тејт лесно да ги пронајдат ранливите жртви и да стекнат огромен профит искористувајќи ги.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Четири работни дена во неделата: Какви се искуствата во Германија?

Тој додаде, повикувајќи се на тврдењата на обвинителите, суровите услови во кои жените кои работеле за Тејт работеле непрекинато 12 часа, со само пет минути пауза.

Тој, исто така, го истакна „љубовниот метод“, однесувањето на Тејт што трговците со луѓе често го користат за да ги намамат жените во секс индустријата заради профит, велејќи дека сите наводни жртви во овој случај „барале внимание и нежност од обвинетиот“, што тој го направил условено тие да вршат работа што само им донело профит на браќата.

Обвинителите не ги разјаснија во целост фактите за овој случај, се наведува во изјавата на судијката, но се додава дека тоа не го отстранува основаното сомнение дека обвинетите сториле кривични дела за кои против нив се води истрага, што го оправдува нивниот притвор на законска основа.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силен дожд во Италија, портокалово предупредување за Емилија Ромања и Сардинија

„Ги принудувале жените да снимаат порнографија што ја објавувале на интернет“

Ендрју Тејт и неговиот брат Тристан беа затворени заедно со две Романки тесно поврзани со нив, Џорџиана Нагел и Луана Раду.

Инспекторите тврдат дека на почетокот на 2021 година, четворицата основале организирана криминална група за „регрутирање, засолнување и транспорт на жртви, со цел да добијат големи суми пари со принудување на жените да изведуваат порнографска содржина“, која потоа била дистрибуирана на интернет, најчесто на ТикТок и страницата OnlyFans .

На почетокот на оваа недела, браќата Тејт, додека ги водеа со лисици на сослушување, им кажаа на насобраните новинари дека се невини и дека истражителите немаат цврсти докази против нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна Кореја лансираше околу 350 балони со ѓубре кон Јужна Кореја

Нивните профили на социјалните мрежи, додека беа во притвор, сѐ уште се активни, па Ендрју Тејт се пожали на лошите услови во романскиот притвор.

Наредната недела се очекува жалба за продолжување на нивниот притвор.