Нов украински напад со дронови врз Русија

Сподели со своите пријатели

Едно лице загина, а три се повредени утринава во украинските напади врз руската област Белгород, која граничи со Украина, изјави гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков.

Loading...

Руското Министерство за одбрана претходно објави дека руските сили во текот на ноќта уништиле 14 украински дронови над регионот Белгород и Курск, кој исто така граничи со Украина.

Нападите со беспилотни летала на руска територија се во пораст во последните денови, во пресрет на претседателските избори во Русија од 15 до 17 март.

Претседателот Владимир Путин се очекува да добие нов шестгодишен мандат.

„Според првичните информации, еден возач загинал кога удрил во неговиот автомобил во регионот на Белгород“, објави Гладков на Телеграм.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Западот го гледа поразот на Украина, но не знае што понатаму“

Тој додаде дека на местото на настанот излегла брза помош и им помогнала на две повредени жени и на еден маж.

Во градот Белгород во ударите се оштетени две куќи и една медицинска установа, според истиот извор.

Руското Министерство за одбрана објави дека спречило „обиди на режимот во Киев да изврши терористички напади со беспилотни летала на локации на руска територија во текот на изминатата ноќ“.

Loading...

Севкупно, „14 беспилотни летала беа пресретнати и уништени над регионот Белгород (11) и регионот Курск (3)“, рече тој.

Вчера десетици украински беспилотни летала гаѓаа неколку руски региони, особено локации на енергетската инфраструктура.

Од минатото лето, украинската војска спроведува засилени напади со беспилотни летала против Русија, туркајќи сè подлабоко во руската територија за да одговори на нападите на Москва на сопствена територија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.