Неверојатна глетка од Стразбур: „Метеорит“ падна врз автомобил (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Француската полиција е збунета од случајот од Стразбур, каде е пријавена голема штета на паркиран автомобил, рено клио, а постои сомневање дека е уништен од метеорит.

Loading...

Пожарникарите биле повикани во понеделник наутро и пронашле возило со дупка на покривот (широка 50 сантиметри), скршен прозорец и оштетена кабина.

За среќа во возилото немало никој.

„Нешто се проби низ покривот, подвозјето и резервоарот за гориво“, изјави капетанот Матје Колобер.

 

 

Официјалните лица шпекулираат дека автомобилот бил на патеката на метеоритот, иако во возилото не било пронајдено ништо сомнително, пишува Дејли мејл.

Loading...

„Или објектот е толку мал, или ударот бил толку силен што се распаднал и се претворил во прашина“, додаде Колобер.

Меѓутоа, недалеку од Рено е пронајден камен долг околу два сантиметри.

„Изгледа како изгорено дрво и е многу лесен. Останува прашањето дали дошол од вселената“, рече портпаролот на полицијата.

Кога метеоритите се приближуваат до Земјата, атмосферскиот притисок ја намалува нивната брзина на околу 320 до 640 km/h, потсетува Mirror.

Нуклеарниот физичар и експерт за метеорити, д-р Тим Грегори, не е убеден дека објектот има ѕвездено потекло.

„Останувам сомнителен. Таква дупка мораше да направи прилично голем предмет. Хемиските анализи ќе откријат дали пронајдениот камен е метеорит“, вели научникот.

 

Loading...