Нетфликс ќе ги блокира корисниците кои споделуваат лозинки со пријателите

Сподели со своите пријатели

Во следните неколку месеци, Netflix ќе започне да ги блокира претплатниците кои ги споделуваат своите лозинки со луѓе надвор од нивното домаќинство.

Loading...

Одлуката беше предложена од компанијата за видео стриминг во писмо до акционерите минатата недела.

Стриминг гигантот за прв пат навести планови за ограничување на споделувањето на лозинките на Нетфликс помеѓу домаќинствата минатата пролет.

Нетфликс пилотираше платена верзија на споделување сметки во земјите од Латинска Америка, каде што претплатниците можеа да додадат „под-сметка“ за дополнителни 3 долари месечно.

Компанијата сега планира да воведе платено споделување на сите пазари „подоцна во првиот квартал“, кој завршува на 31 март.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од Марс хеликоптер на НАСА испрати последна порака до Земјата

„Од нашето искуство во Латинска Америка, очекуваме реакција на секој пазар кога ќе воведеме платено споделување, што влијае на краткорочниот раст на претплатниците“, се вели во писмото на Нетфликс до акционерите.

„Но, бидејќи домаќинствата заемопримачи почнуваат да ги активираат сопствените самостојни сметки и да додаваат дополнителни сметки на членови, очекуваме да видиме подобрување на вкупниот приход“, истакнаа тие.

Netflix моментално дозволува креирање на повеќе сопствени профили под една сметка, но профилите се наменети да ги користат членовите на истото домаќинство.

Loading...

„Иако овие беа исклучително популарни, тие исто така создадоа одредена конфузија за тоа кога и како може да се сподели Нетфликс“, напиша Ченги Лонг, директор за иновации на производи на Нетфликс, во изјавата со која ја објави функцијата за платено споделување минатата година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дип фејк порнографијата станува кривично дело во Англија и Велс

„Како резултат на тоа, сметките се делат надвор од домаќинствата – што влијае на нашата способност да инвестираме во одлични нови ТВ и филмови за нашите членови“, додаде тој.

Нетфликс вели дека користи IP адреси, идентификатори на уреди и активност на сметки за да открие уреди во домаќинството.

Според нејзината сегашна политика, компанијата понекогаш бара од корисниците да проверат дали тој уред често се користи надвор од домаќинството, според USA Today.