Нетфликс бара менаџер за вештачка интелигенција! Нуди плата од милион долари!

Сподели со своите пријатели

Нетфликс објави оглас за високо платен проект менаџер за машинско учење, бидејќи актерите се плашат од иднината на вештачката интелигенција во Холивуд.

Loading...

Додека актерите и писателите штрајкуваат за правична компензација и заштита од вештачката интелигенција, Нетфликс објави позиција за менаџер на производи за машинско учење кој ќе заработува помеѓу 300.000 и 900.000 долари годишно.

Според Screen Actors Guild, 87 отсто од актерите заработуваат помалку од 26.000 долари годишно.

Употребата на вештачка интелигенција во филмската и телевизиската продукција, без разлика дали се работи за пишување сценарија, за генерирање на ликовите на актерите или за намалување на потребата да се плати за креативна работа, беше главна точка на расправа во преговорите меѓу Алијансата на филмски и телевизиски продуценти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од Марс хеликоптер на НАСА испрати последна порака до Земјата

Ова работно место е најавено како „основа за сите иновации“.

Работата наведува нејасни квалификации поврзани со машинското учење, но алудира на далекусежните цели на компанијата за вештачка интелигенција во „сите области на бизнисот“.

Во посебен дел за „машинско учење“ на веб-страницата на компанијата, се вели дека компанијата ќе користи вештачка интелигенција за „да го обликува каталогот на филмови и ТВ емисии со учење на карактеристиките што ја прават содржината успешна“ и за „да го оптимизира производството на оригинални филмови и ТВ емисии“.

Ова не е единствената нова позиција за вештачка интелигенција што ја бара Нетфликс.

Loading...

„Интерсепт“ објави дека компанијата исто така бара да ангажира технички директор за генеративна вештачка интелигенција во своето студио за игри за до 650.000 долари годишно.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дип фејк порнографијата станува кривично дело во Англија и Велс