„НАТО е далеку од активирање на членот 5“

Сподели со своите пријатели

НАТО сѐ уште е далеку од активирањето на членот 5, рече Роберт Пшчел, висок соработник во Фондацијата Казимир Пуласки и поранешен полски дипломат.

Loading...

Зборувајќи за Скај њуз, Пшчел рече дека Полска е „внимателна да не ги подигне влоговите и да не оди на каква било ескалација“.

Запрашан дали последниот напад би можел да предизвика член 4 или 5, тој рече:

„Мислам дека сме доста далеку од членот 5 бидејќи тоа би вклучувало напад со предумисла. Полскиот претседател рече дека се надевам дека ова е изолиран инцидент, но сепак е сериозен затоа што безбедноста на еден сојузник и безбедноста на другите е во прашање“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Путин се обидува да спречи бунт во Русија

Тој рече дека „ескалацијата не е во ничиј интерес“, но истовремено „веќе не може да продолжи вака“.

„Русија не може да се заканува и директно или индиректно да убива луѓе во Европа“, додаде тој.

Поранешниот дипломат понатаму рече дека без разлика дали руска ракета ја погоди Полска или украинска ракета која се обидува да ја одбрани нејзината територија, тоа „немаше да се случи ако не беше непромислената и варварска војна на Русија“.

„Се чини дека најдобриот начин да се запре во овој момент е да се осигураме дека Украина победи на бојното поле, бидејќи победува во оваа војна“, додаде тој.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Брисел предложи план за конфискација на замрзнатиот руски имот

Членот 5 е можеби најпознатиот дел од Северноатлантскиот договор – принципот на колективна одбрана што значи дека нападот врз една членка се смета за напад врз сите.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.