21.05.2019 13:26

Направена првата снимка од Земја во 4К резолуција (ВИДЕО)


Египетскиот сателит кој е произведен во Русија направи прва снимка од Земјата во 4К резолуција, соопшти британската компанија „Сен“, која го произвела видео-системот за снимање.

Како што наведуваат од компанија, успешно е тестиран и системот со кој се снима во таа резолуција и испраќа на снимки на Земјата.

loading...

– Тоа е прв систем во светот кој е во можност од орбитата да испраќа на земјата слика во реално време во ваква висока резолуција, стои во соопштението.

Видео-системот се состои од шест камери, од кои две се подвижни, а со нив управува заеднички компјутерски систем.

На снимката која е објавена можат да се видат Средоземното, но и Црвеното море.

Инаку, овој сателит го произвела руската компанија „Енергија“. Моментално руски специјалисти вршат последни испитувања на сателитот, по што целосно ќе биде предаден на Египет.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments