Најлошиот руски сериски убиец сака да оди на боиште: Ги силувал жртвите, ги тепал со секири…

Сподели со своите пријатели

Михаил Попков (58) треба да биде ослободен според клаузулата во рускиот закон со која се помилуваат криминалците доколку се борат во војната и останат живи повеќе од шест месеци.

Loading...

Контроверзната шема веќе доведе до тоа илјадници убијци, силувачи и други криминалци да станат платеници во кампањата на Кремљ, тврди The Sun.

Попков, поранешен полицаец познат како „Врколак“ и „Манијак од Анагар“, беше осуден за убиство на најмалку 78 жени меѓу 1992 и 2010 година.

Сепак, полициски извор верува дека реалниот број на жртви е поблиску до 200.

Тој отслужува две доживотни затворски казни и дополнителни девет години по три одделни судења.

Како што пишува The Sun, тој ги силувал повеќето од своите жртви на возраст од 18 до 50 години пред да ги убие со секири, чекани, ножеви, шрафцигери и лопати.

И покрај тоа, руските власти ѝ дозволија на државната телевизија да го интервјуира зад решетки додека тој молеше да им се придружи на борците на Путин.

Во видеото тој тврди дека има искуство.

Loading...

„Не би се двоумел да го направам тоа. Ако зборувам за мојата, мислам дека сега е многу барана. Иако сум во затвор десет години, мислам дека не би било толку тешко да се научам брзо нови вештини“, рече тој.

Масовниот убиец одеднаш призна дека има повеќе убиства додека бара место во приватната војска на Вагнер, предводена од пријателот на Путин, Евгениј Пригожин.

Кремљ, наводно, ослободил повеќе од 40.000 затвореници од почетокот на инвазијата на 24 февруари.

Инаку, Попков е оженет и татко на едно дете, а вршел напади врз жени во неговиот роден град Ангарск, за кои рече дека сакале да го „исчисти градот од проститутки“.

Според руската државна новинска агенција ТАСС, психијатриската евалуација на Попков му дијагностицирала убиствена манија, „состојба кога едно лице има ирационална желба да убие некого“.

Сепак, масовниот убиец беше прогласен за здрав. За време на пандемијата, тој работеше во затвор правејќи маски за лице.

„Имаше моменти кога мислев дека смртната казна е подобра“, рече тој.

Русија има мораториум на примената на смртната казна од 1996 година.

Loading...

Пред тоа осудените биле стрелани во задниот дел од главата.

Попков изрази „жалење“ за неговиот колеж.

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.