Начинот на живот е најважен за здравјето на нашето срце

Сподели со своите пријатели

Срцевите заболувања, заедно со ракот на матката, се најчеста причина за предвремена смрт кај жените. Здравјето на срцето во голема мера зависи од начинот на живот.

Loading...

За да имате здраво срце, еве што треба да промените во вашиот секојдневен живот.

„Начинот на живот е многу важен за здравјето на срцето, поважен од генетиката“, рече Холи Андерсен, кардиолог и вонреден професор по клиничка медицина во њујоршката презвитеријанска болница, Медицинскиот центар Вејл Корнел.

Над 80 проценти од кардиоваскуларните болести може да се спречат ако се грижиме за здравјето на срцето во дваесеттите, триесеттите и четириесеттите години.

 

 

Кои навики влијаат на здравјето на срцето?

Loading...

Вежбајте повеќето денови од неделата

Американското здружение за срце (АХА) препорачува најмалку 150 минути вежбање неделно. Ако ова е премногу време за вашиот животен стил, заменете ги 150 умерени минути со 75 минути интензивна аеробна активност.

Одете на годишни прегледи

Годишни прегледи се препорачуваат со причина. Вашиот лекар може да провери дали имате симптоми на срцеви заболувања и да го следи крвниот притисок. Ако параметарот е невалиден или означува промени – лекарот ќе го забележи тоа.

 

 

Погледнете ја диетата ДАШ

Доколку сакате да знаете како да јадете, АХА и МедлајнПлус ја нарекуваат ДАШ диетата добра за здравјето на срцето.

Оваа диета го намалува крвниот притисок и го намалува холестеролот. Се базира на многу зеленчук, овошје и зрна, и месо од риба и живина.

Loading...

Намалете го стресот

Тоа понекогаш звучи невозможно, но ова е најважната задача. Самиот стрес е тежок за вашето срце, а исто така доведува до прејадување и неактивност.

Бидејќи во моментот сите сме под стрес и тешко е да се ослободиме од него, одвојте време за медитации и вежби за дишење и релаксација.

 

 

Оставете го пушењето

Повеќето луѓе се свесни дека пушењето е поврзано со сите видови сериозни здравствени проблеми, но тоа никогаш не е полошо.

Пушењето го зголемува крвниот притисок и влијае на срцето.

Алкохол само во посебни прилики

Иако некои истражувања сугерираат дека една чаша вино може да биде добра за срцето, ова сè уште не е сфатено како научен факт.

Loading...

За кардиолозите, алкохолот е токсин и тој мора да биде ограничен на посебни прилики и умерени количини.

Спијте

Потребите за спиење на сите се различни, но сепак треба да одвоите седум до девет часа за спиење секој ден. Ако постојано спиете помалку, големи се шансите да му наштетите на вашето срце.