Млада жена била оперирана од тумор тежок 70 килограми, бил потежок од самата пациентка

Сподели со своите пријатели

Млада Италијанка била успешно оперирана од абдоминален тумор тежок 70 килограми, соопшти во вторникот болницата Молинет во Торино.

Loading...

Туморот, како резултат на рак на јајниците, ѝ го опструирал стомакот и го спречил нормалното дишење со притисок врз нејзините бели дробови.

„Нема преседан во медицинската литература за формирање на тумор со таква тежина. Тој тежеше повеќе од самата пациентка“, соопштија од болницата.

Млада жена пред неколку недели била примена на итната медицинска помош во тешка состојба. Веднаш била интубирана и ставена на вентилатор.

Хирурзите прво исцедиле 52 литри течност, а потоа го отстраниле самиот тумор кој тежел 25 килограми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

Пациентката брзо закрепнала и по четири дена била префрлен од одделението за интензивна нега на одделението за диететика и исхрана.

Во меѓувреме се вратила дома.