Мистериозно исчезнале јахти на руски олигарх од пристаниште во Италија, полицијата ги бара

Сподели со своите пријатели

Италијанските власти трагаат по рускиот олигарх Дмитриј Мазепин откако две негови луксузни јахти, кои беа запленети под санкциите на ЕУ, мистериозно исчезнаа од пристаништето во Сардинија, пишува британски Гардијан.

Loading...

Јахтите, двете наречени Алдабра, но со поморски знамиња на две различни земји, исчезнаа од пристаништето Олбија на Сардинија минатото лето за неколку недели една по друга.

Јахтите беа запленети минатиот март. Ова е прв случај во Италија Русин со замрзнат имот во земјата да ги избегне санкциите на ЕУ, пренесува Вечерњи лист.

Истрагата на финансиската полиција на Олбија откри дека првиот брод ја напуштил Олбија во јуни и застанал на малото пристаниште Бизерте во Тунис.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров изјави дека Русија е подготвена да соработува било кој американски лидер

Познато е дека втората јахта ја напуштила Олбија и се упатила кон Савона, пристаниште во северниот италијански регион Лигурија, пред да замине за Турција.

Сега не се знае каде се наоѓаат јахтите и нивниот сопственик.

Полицијата соопшти дека Мазепин ангажирал странска компанија, која пак ангажирала капетан од Сардинија да ги премести јахтите од Италија.

Фирмата посредник и капетанот се казнети до 500.000 евра, пишува Гардијан.

Loading...

Минатата недела беше откриено и како од Марина Бетини на островот Муртер исчезна јахта на руски сопственик, а епилогот на целиот случај беше одлуката на министерот за транспорт Олег Буткович да ги смени луѓето кои ги сметаше за одговорни за ова. пропуст.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите извлекоа „прастаро“ чудовиште, сега со него ги гаѓаат Украинците (ВИДЕО)

Буткович разреши три одговорни лица во Министерството.

Како дел од санкциите, замрзнати се имотите на сите руски тајкуни во ЕУ кои директно се поврзуваа со режимот на Владимир Путин, вклучително и 35-метарската јахта „Ирина ВУ“, модел „Сансејкер 115“ од 2012 година, вредна пет милиони евра. а кој е во сопственост на фирми поврзани со Алишер Усманов и неговата поранешна сопруга Ирина.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.