Мислеле дека пронашле џиновски морски змии, а во прашање е нешто сосема поинакво (фото)

Сподели со своите пријатели

Жителите на Чукотскиот полуостров често забележуваат необични суштества на своите брегови. Оваа година по силните бури пронашле нешто што најпрвин личено на морска змија, но се испоставило дека во прашање е нешто сосема поинакво.

Браон боја, голема глава и долго тело, тоа е она што привлекло внимание кај морнарите од теретните бродови кои минуваат долж северот на Беринговото море.

 

Loading...

 

Според некои, тоа се живи организми, големи црви или морски змии кои досега не биле познати за јавноста.

Други велат дека е во прашање некој мутант. Малкумина погодиле дека во прашање се алги.

„Nereocystis Luteke“ е претставник на кафеавите алги. Долги се и до 25 метри, а се шират кон врвот.

 

 

На врвот имаат балон со радиус од 20 сантиметри.  Во горниот дел исто така имаат и неколку пократни гранки.

И покрај тоа што се големи тие се појавуваат еднаш годишно. Започнуваат да растат во февруари и март, а потоа се одвојуваат од тлото во ноември и декември.

 

 

Може да се појават на длабочини од 20 метри. Кога ќе се оделат патуваат преку Тихиот океан.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.