Мегајахта на еден од најбогатите руски олигарси се појави во Хонг Конг

Сподели со своите пријатели

Мегајахтата Норд поврзана со санкциониран руски олигарх се закотви во Хонг Конг.

Loading...

Скоро 142 метри долгата јахта, за која се вели дека е една од најголемите во светот, беше забележана од CNN во петокот во водите на Хонг Конг, на само неколку минути од централниот кварт на градот. Таа пристигна од руското пристаниште Владивосток.

Јахта во сопственост на милијардер вредна најмалку 500 милиони долари

Се проценува дека луксузниот брод вреди најмалку 500 милиони долари.

Според извор на Си-Ен-Ен, јахтата е во сопственост на рускиот олигарх Алексеј Мордашов.

Станува збор за јахта која е 1,5 пати поголема од теренот за американски фудбал.

Владината агенција изјави за Си-Ен-Ен во петокот дека не била известена кога јахтата ќе исплови кон следната дестинација.

Неколку луѓе, очигледно членови на екипажот облечени во униформи, биле забележани на палубата на бродот.

Мордашов еден од најбогатите руски олигарси

Мордашов е еден од најбогатите руски милијардери. Неговото богатство се проценува на 18,7 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг.

Loading...

Тајкунот е претседател на Северстал, рускиот гигант за челик и рударство, кој според последните податоци имал 54.000 вработени во 69 земји.

Во јуни, американскиот Стејт департмент ги санкционираше Мордашов и Северстал, заедно со три други негови компании.

Под санкции се и сопругата на олигархот и неговите возрасни деца.

Во тогашната изјава, американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека Министерството за финансии презема дополнителни чекори за „да ги деградира мрежите што им дозволуваат на руските елити, вклучително и претседателот Владимир Путин, анонимно да користат луксузни средства ширум светот“.

И ЕУ и Обединетото Кралство воведоа санкции за олигарсите. Мордашов ги оспори санкциите против него пред европските судови.

Во мај тој тврдеше дека судот на ЕУ треба да ја поништи одлуката за негово додавање на листата на казнети за руската инвазија на Украина.

„Јас немам апсолутно никаква врска со појавата на сегашната геополитичка тензија и не разбирам зошто ЕУ воведе санкции против мене“, рече тој оваа пролет, на почетокот на војната, според ТАСС, проруската држава. новинска агенција.

Хонг Конг како рај за јахтите на руските милијардери

Хонг Конг би можел да обезбеди засолниште за луксузните јахти на руските милијардери.

Loading...

Вчера, Си-Ен-Ен побара официјален коментар за јахтата на Мордашов во пристаништето, но поморското одделение на Хонг Конг соопшти дека нема да коментира „поединечни случаи на влегување на бродот“.

Градот бара од странските сопственици на јахти да добијат дозвола од властите за влез, вклучително и доказ за осигурување, според поморскиот оддел.

„Ве молиме имајте предвид дека одредени земји може да воведат унилатерални санкции против одредени места врз основа на нивните сопствени размислувања. Владата нема законско овластување да преземе мерки за еднострани санкции наметнати од други јурисдикции. Ние нема да ги спроведуваме санкциите наметнати од Советот за безбедност на ОН“ се вели во соопштението.одговорот.

Русија и Кина, чиј дел е Хонг Конг, се две од петте членки на Советот за безбедност со право на вето.

Русија упорно става вето на резолуциите во Советот во последниве месеци, спречувајќи акција за Украина.