Маслинки: Одлични за срцето и за метаболичко здравје

Сподели со своите пријатели

Маслинки се одгледуваат илјадници години, а најстарото познато дрво се наоѓа на Крит. Ова дрво е старо 3.000 години и се уште произведува маслинки!

Loading...

Постојат повеќе од 1.000 сорти, од кои најпознати се зелените Манзанила од Шпанија и Каламата, темно кафеави и црни од Грција.

Маслинките го имаат сето тоа; тие се богати со антиоксиданси, здрави мононезаситени масти и се антиинфламаторни, според Healthline. Тие се одлични за вашето срце, како и за метаболичко здравје.

 

 

Еве пет причини зошто треба да јадете по неколку маслинки секој ден:

1. Маслинките можат да го намалат воспалението и оксидативниот стрес

2. Поради нивниот состав, тие се вистински мелем за срцето

Loading...

3. Може да го намали ризикот од рак

4. Помагаат во борбата против настинки и грип

5. Го штитат црниот дроб.