МАСАКАР ВО АМЕРИКА: Средношколец уби 19 ученици и 2 наставници

Сподели со своите пријатели

Најмалку 19 ученици и двајца наставници се убиени во пукање во основно училиште во малиот град Јувалде во Тексас, соопштија официјални лица.

Loading...

Гувернерот на Тексас Грег Абот изјави дека осомничениот, 18-годишниот С.Р., средношколец, исто така е мртов, додавајќи дека „се верува дека бил убиен од полицијата“.

Американскиот претседател Џозеф Бајден нареди да се спуштат американските знамиња на половина копје во Белата куќа, во воените згради и бродови и во американските амбасади како „знак на почит кон жртвите на бесмислениот чин на насилство“.

 

Напаѓачот од Тексас ја застрелал својата баба пред масакрот во училиштето

 

Бајден, кој штотуку се врати од патување во Азија, испрати емотивна порака до јавноста. Тој рече дека веста ја добил додека бил на 17-часовен лет назад за Вашингтон и дека се чудел: „Вакви масовни пукања ретко се случуваат на друго место во светот“. Зошто?”

„Како нација, мораме да се запрашаме, кога во Божјо име ќе се спротивставиме на вооруженото лоби“, рече Бајден. Американскиот Конгрес постојано не успеа да донесе закон за контрола на оружјето. Блокирањето на ваквите закони во голема мера се припишува на притисокот од моќното лоби на Националната стрелачка асоцијација.

Loading...

„Време е оваа болка да се претвори во акција“, рече тој.

 

Снимен моментот кога напаѓачот од Тексас влегува во училиштето (ВИДЕО)

 

Што знаеме за пукањето во Јувалде досега?

Престрелката се случила во малиот град Јувалде со околу 16.000 луѓе, каде што живее и голема заедница на Латиноамериканци. Се наоѓа на околу 140 километри од Сан Антонио, во близина на границата со Мексико.

Осумнаесетгодишниот осомничен С.Р. тој живеел во Јувалде и се верува дека пукал во жртвите со пиштол и пушка, рече гувернерот Абот.

Дописникот на ДВ од Вашингтон, Суми Сомасканда, известува: „Дознавме дека убиецот возел на местото на настанот, излегол од автомобилот и почнал да пука. Меѓу убиените има ученици од второ, трето и четврто одделение, што значи дека биле на возраст меѓу 7 и 11 години“.

Loading...

 

Убиецот од Тексас на Инстаграм објавил фотографија од оружјето

 

Пукањето од овој вторник е еден од најсмртоносните напади врз училиште во Соединетите држави откако пред речиси една деценија беа убиени 28 лица во Сенди Хук, Конектикат.

„Поминаа десет години откако бев во основно училиште во Конектикат.“ Оттогаш, повеќе од 900 престрелки се пријавени во училиштата“, рече претседателот Бајден.

 

Бајден по масакрот во Тексас: Кога ќе го запреме лобито за оружје?

 

Loading...

„Имаме уште една Сенди Хук на нашите раце“, рече сенаторот од Конектикат Крис Марфи.

„Нашите деца живеат во страв секогаш кога ќе влезат во училницата, затоа што мислат дека тие се следните“, додаде Марфи.

Нападот во Јувалде се случи помалку од две недели откако бел напаѓач застрела и уби десет Афроамериканци во продавница во Бафало, вториот по големина град во државата Њујорк.

Престрелките и масовните убиства се многу чести во САД. Според податоците на Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), во 2020 година биле пријавени 19.350 убиства со огнени оружја, што е за речиси 35 отсто повеќе од претходната година.