Манго: Овошен суперхерој за здравјето

Сподели со своите пријатели

Манго, слатко, тропско овошје, изобилува со витамини и минерали кои се одлични за здравјето на нашето срце, очи, кожа, дигестивен и имунолошки систем.

Loading...

Ова овошје има над 20 витамини и минерали, вклучувајќи високи дози на витамини А и Ц. Покрај тоа, манго содржи малку калории – само 207.

Една чаша од оваа овошје (која содржи околу 165 калории) ни овозможува 70% од дневната доза на витамин Ц, што ја подобрува апсорпцијата на железо. И железото спречува оштетување на клетките и, како што знаеме, го зајакнува имунитетот.

 

 

Заштитник на телото

Покрај витамин Ц, антиоксиданс кој го намалува оксидативниот стрес во организмот, ова овошје содржи и други антиоксиданти кои го штитат организмот од слободните радикали.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Не е само за чистење: Седум здрави начини на кои можете да користите сода бикарбона

Влакната, витамини и калиум во манго помагаат да се елиминира ризикот од срцев удар, бидејќи калиумот го одржува нивото на крвниот притисок.

Loading...

Манго исто така содржи масло од урушиол, што може да предизвика осип кај луѓе со чувствителна кожа. Затоа, ако имате почувствителна кожа, исчистете го мангото и изедете го со ракавици.

Препорачаната дневна доза на ова овошје е две чаши.

 

 

Лесна салата од манго

Состојки:

8 чаши сецкан кељ

2 сецкани манга

1 краставица

Loading...

2 домати

1 мал црвен кромид

1/2 свеж коријандер

1 авокадо

 

манго