Кумановските гимнастичари со бронза од Државното првенство

Три бронзени медали освоија гимнастичарите на клубот „Атлета“ од Куманово на Државното првенство во Битола во поединечна конкуренција.

На првенството клубот учествуваше со 19 натпреварувачи, од кои 9 во машка и 10 во женска конкуренција.

Во силна конкуренција на преку 150 натпреварувачи од целата држава кумановските гимнастичари освоија три бронзени медали во поединечна конкуренција.

Освоивме прво место во екипна конкуренција машки (помлади јуниори) и два бронзени медали во поединечна конкуренција, изјави тренерот на клубот Филип Миленковски.

Во машка „А” програма до 9 години, Милош Јовановиќ освои трето место во категорија помлади јуниори, а во „Б“ програма јуниори Бојан Ефремовски исто така се избори за 3 место.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Колкава е излезноста во Старо Нагоричане до 9 часот?

Во женската „А” програма Вања Денковска освои 3 место во категорија јуниорки во поединечна конкуренција.

– Во екипна конкуренција, освоивме прво место во категорија јуниорки и трето место во категорија помлади пионерки“, изјави тренерот Никола Златановски.

Натпреварите беа во „А“ програма во машка и женска категорија и во “Б“ програма во машка категорија.

– После 26 години Гимнастиката во Куманово се враќа на она место каде што припаѓа. Се надеваме дека Општината ќе ни излезе во пресрет бидејќи на Куманово му е потребна Гимнастичка сала, од причина што градот има голем број на гимнастичари кои сакаат да се занимаваат со овој спорт, вели тренерот Миленковски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Колкава е излезноста во Куманово во првите два часа од гласањето?