Коосновач на компанија за криптовалути ненадејно почина на 30 години

Сподели со своите пријатели

Ко-основачот на компанијата за криптовалути „неочекувано“ почина на 30-годишна возраст.

Loading...

Тијантиан Куландер, ко-основач на компанијата за дигитални средства во Хонг Конг Amber Group, почина во сон, изјави портпаролот на неговата фирма.

Татко на едно дете, кој се наоѓа на престижната листа на Форбс за 2019 година 30 под 30 години, почина „неочекувано“ на 23 ноември.

Не се дадени дополнителни детали за причината за смртта, пишува „Дејли мејл“.

Групата Амбер го опиша Куландер – пријателите и колегите љубезно го нарекуваат „ТТ“ – како „инструментален во основањето на Амбер и столб на нашиот успех“.

„Тој ги вложи своето срце и душа во компанијата, во секоја фаза од нејзиниот раст. Тој водеше со пример со својот интелект, дарежливост, понизност, трудољубивост и креативност“, се вели во соопштението на компанијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Папата ги повика Израелците и Палестинците да ја прекинат спиралата на смртта

Куландер, поранешен трговец на Морган Стенли и Голдман Сакс, ја основаше Amber Group во 2017 година. Компанијата беше проценета на 3 милијарди долари во последните месеци.

Смртта на Куландер доаѓа само неколку недели откако крипто-милионерот Николај Мушегијан (29) се удави на плажа во Порторико откако напиша на Твитер дека се плаши дека ЦИА и Мосад ќе го убијат.

Loading...

Мушегиан имал историја на проблеми со менталното здравје и неговото семејство не верува дека станува збор за сомнителен случај.

Тој беше откриен од сурфер во водата на плажата на 29 октомври, целосно облечен и со својот паричник.