Колку калории всушност троши сексот?


Многумина се убедени дека сексот троши многу калории и дека можат да ослабнат, но дали има вистина во тоа?

Во денешно време, повеќето луѓе се опседнати со согорување на калории и губење на тежината, а ако се потите за време на сексот и останувате без здив, нормално е да се прашувате колку калории согорувате на тој начин, пренесува format.com.

Loading...

Факти за оргазмот кои сигурно не сте ги знаеле

Една студија објави дека кај здрави и млади парови мажот губи 4,2 калории за време на една минута секс и една жена губи 3,1 калорија во минута.

Во текот на студијата, која траела дваесет и пет минути во студијата, мажот потрошил вкупно 101 калорија, жената 69.

Со какви мажи жените најчесто доживуваат оргазам?

Сепак, во реалноста, просечното времетраење на сексот е шест минути, така што другите истражувања покажаа дека се трошат многу помалку калории , помеѓу петнаесет и дваесет.

Овие бројки се порелевантни за реалноста, а една студија разгледала колку просечна жена би изгубила за време на шест минути секс, што е 6,4 калории.

Така, за еден час сек би изгубиле меѓу 83 и 178 калории.

Ви здосадија здодевните се*с пози? Пробајте ја „Discovery channel“!

Loading...

Пред да започнете да ги броите вашите калории, треба да запомните дека всушност количината на согорени калории зависи од вас.

Сето тоа зависи од вашето здравјето, либидото, полот и позата што ја користите.

Но, не е сè во калориите. Најважно е што вие и вашиот партнер уживате, а калориите можат да се согорат на други начини.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *