20.06.2018 13:35

Колку долго ќе живеете според бројот на вашите обувки?


Епидемиолог од Стокхолм ханс Бјорс убеден е дека со своите прилично чудни истражувања направил вистински чекор во науката.

Составил група од 800 луѓе, и мажи и жени, но користел и податоци за поредување на луѓе од сите области на Шведска, од каде и добивал информации за тоа кога луѓето умирале, причините за смрт, но и бројот на обувките кои ги носеле.

Тој е убеден дека големината на стапалото дефинитивно е клучен фактор во одредувањето на должината на животот.

Дознајте колку луѓе ќе починат додека вие ја гледате оваа снимка (ВИДЕО)

Резултатите за жени:

Жените кои носат 35, 36, 38, 38 и 39 ќе живеат од 64 до 69 години или ќе починат во интервало од 70та до 76та година.

Жените кои носат броеви 40, 41 и 42 ќе живеат од 67 до 70 или ќе починат во интервал од 66та до 69 година.

Почина најстариот човек во светот и тоа неколку дена по 113. роденден (ВИДЕО)

loading...

Резултатите за мажите:

Мажите кои носат 38, 39, 40, 41 или 42 ќе живеат или од 66 до 69 години, од 67 до 72 години, 72 до 75 години, од 73. до 77. или од 75 до 82.

Мажите кои носат 43, 44 или 45 ќе починат во интервал од 74та до 79та година, 67-72 или 66-69.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments