Кој е лекарот на Кралицата Елизабета?

Сподели со своите пријатели

Човекот задолжен да се грижи за здравјето на кралицата е професорот Сер Хју Томас, шеф на медицинскиот тим на кралското семејство и лекар на кралицата.

Loading...

Сер Томас е таканаречен шеф на „медицинското домаќинство“ од 2014 година, а минатата година беше прогласен за витешки командант на кралскиот викторијански ред.

Кралицата веројатно сакала лично да му се заблагодари на Сер Хју што се грижел за неа и за кралското семејство, пишува Дејли Мејл.

Сер Томас, кој исто така е професор по гастроинтестинална генетика на Катедрата за хирургија и рак на Империал колеџ во Лондон, претходно зборуваше за тоа колку е благодарен што добил признание за неговата услуга.

„Тоа беа бурни неколку години, па јас сум многу благодарен што добив признание за мојата досегашна служба“, рече Томас кога беше прогласен за витез.

„Вие останувате многу дел од таа организација и станувате личен лекар на главните луѓе во неа, кои се пациенти, како и други пациенти. Со пандемија, клучниот приоритет на медицинското домаќинство е да се обиде да обезбеди луѓето под негова грижа се безбедни“, додаде тој.

Сер Хју роди и некои помлади членови на кралското семејство.

Тој беше дел од тимот што се грижеше за војвотката од Кембриџ кога таа ја роди ќерката Шарлот во 2015 година и најмладиот син Луис во 2018 година во болницата Сент Мери, Падингтон, заедно со Гај Торп-Бистен, хирург-гинеколог во кралското домаќинство  и консултант гинеколог Алан Фартинг, гинеколог на кралицата.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.