Кога ќе слушнете колку се здрави семките од лубеница, повеќе нема да ги фрлате!

Сподели со своите пријатели

Повеќето луѓе фрлаат семки од лубеница кога го јадат ова овошје. Семето од лубеница е здраво, иако ќе се согласите, не е толку вкусно како лубеницата.

Loading...

Нутриционистите ве советуваат да го јадете заедно со лубеницата бидејќи е богата со протеини, витамин Б, магнезиум, мононезаситени и полинезаситени масти.

 

 

Семето на разни плодови е генерално добро за здравјето, но семето од лубеница е sвезда меѓу семињата поради сите хранливи материи, велат експертите:

Семиња од лубеница и природно чистење на организмот:

1. Природен лаксатив

Јадете лубеница со сите семки, или сочувајте ги и исушете ги семките, за подоцна да можете да направите чај од нив, што помага при постојан запек. Семето од лубеница се користи и за лекување на цревни паразити.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Обичната вода како лек. Еве за што помага!

2. Чистење на бубрезите

Чајот од семе од лубеница е природен лек за чистење на бубрезите и разградување на камењата во бубрезите.

Семето од лубеница има диуретично дејство, го прочистува организмот, ги елиминира насобраните токсини и ја подобрува функцијата на бубрезите.

Тие можат да ги елиминираат супстанциите што се акумулираат во бубрезите, формирајќи камења или песок.

 

woman holding sliced watermelon