Ќерка на еден од најбогатите луѓе на светот се омажи за својот роднина

Сподели со своите пријатели

Принцезата Азема, ќерка на султанот од Брунеи, неодамна се омажи за принцот Бахар.

Loading...

Нејзиниот татко е еден од најбогатите владетели во светот, има 12 деца, а за својата миленичка Азема приредил прослава која траела 7 дена.

Она што привлече внимание е информацијата дека младенците се во сродство.

Принцот Бахир е вујко на Азема, односно тој е син на самиот брат на султанот Џефри.

Во рамките на свадбените веселби на Брунеи, нивните семејства организирале 7 луксузни церемонии, кои меѓу другото вклучувале размена на подароци и доделување на кралски обележја.

Матен, принцот и брат на принцезата Азема, сподели фотографии на својот Инстаграм.

Невестата е во долга венчаница со долги ракави, покриена со камења со светки, додека младоженецот на венчавката носел бела војничка униформа со златни детали.

Најбогатиот султан

Таткото на Азема, султанот од Брунеи Хасанал Болкиах ибни Омар Али Саифудиен III стекнал огромно богатство кое го троши на екстравагантни работи.

Loading...

Вредноста на неговото богатство се проценува на околу 35 милијарди евра, а тој ја носи титулата најбогат владетел во светот.

Ништо за султанот од Брунеи не е обично, вклучувајќи го и името. Содржи 75 букви и гласи на следниов начин: Кебавах Дули Јанг Маха Мулија Падука Сери Багинда Султан Хаџи Хасанал Болкиах Муизадин Вадаулах ибни Ал-Мархум султанот Хаџи Омар Али Саифудиен Са’адул Каири Вадиен, Султан Дан Јангрусалам.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by princess Azemah (@azemahprincess)

 

Повеќе извори тврдат дека султанот од Брунеи поседува 7.000 луксузни автомобили, меѓу кои 365 Ферари, 275 Ламборџини, 258 Астон Мартин, 172 Бугати, 230 Поршеа, 350 Бентли, 600 Рол Ројс и 26 37 мерцедеси, 26 37 мерцедеси, 26 37 мерцедеси, 26 37 мерцедеси.

Сепак, не се знае каде ги чува, иако се шпекулира дека всушност ги издава за да обезбеди дополнителни приходи.

Дури се шпекулираше дека овој султан поседувал повеќе од половина од сите продадени Ферари помеѓу 1990 и 2000 година.

Loading...

Кралската палата на султанот од Брунеи „Истана Нурул Иман“ е изградена во 1984 година и се простира на огромни два милиони квадратни метри. Според Гинисовата книга, оваа палата е најголема во светот.

Надворешниот ентериер се состои од купола направена од дваесет и два каратно злато, 1.700 соби, пет огромни базени и 257 бањи.

Во палатата има и 110 гаражи, има 564 лустери за кои се потребни 51.000 сијалици за работа, пишува 6yka.com.

Сепак, палатата во која живее не е отворена за јавноста, туку се користи за важни државни функции и специфични муслимански празници кога за време на Рамазан Бајрам ќе дојдат околу 110.000 луѓе.

Се проценува на повеќе од 1,5 милијарди евра, но веројатно никогаш нема да излезе на отворен пазар, па цената ќе остане тајна.

Султанот од Брунеи поседува и авион Боинг кој има позлатени прозорци и врати и кожни седишта.

Тој има своја приватна зоолошка градина која содржи 30 бенгалски тигри, неколку соколи и безброј фламинго и какаду. Хасанал се женел вкупно три пати додека веќе бил во брак.

Тој првпат се оженил со својата сопруга Раџа во 1965 година, но се оженил и со Хаџа во 1982 година и со Ариназа во 2005 година – од кои последните две се развел во 2003 и 2010 година. пренесува „The Scoop“.

Loading...

 

 

Харем од 40 жени

Султанот од Брунеи имал многу жени, но три се истакнале како посебни во неговиот живот.

Првата сопруга на Анак Салех е и негов братучед, а тој се оженил со неа на 19 години. Со неа има два сина и четири ќерки.

Неговата втора сопруга по професија била стјуардеса, а тој ја запознал како дел од екипажот на авион кој станал државна сопственост.

Loading...

Третата работела како келнерка на забави кои и денес многу често ги приредува, а со неа се оженил во 2005 година, иако таа е повеќе од три децении помлада од него.

Од овие три брака, султанот има пет сина, седум ќерки и десет внуци. Бил опседнат со жени и проститутки, па дури имал и свој харем со 40 жени.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by princess Azemah (@azemahprincess)