Карзаи: САД мора да ги вратат парите на авганистанскиот народ

Сподели со своите пријатели

Поранешниот авганистански претседател Хамид Карзаи во интервју за Си-Ен-Ен од Кабул изјави дека САД не треба да одземаат пари што му припаѓаат на авганистанскиот народ.

Loading...

Според него не е во ред да се земаат пари од една жртва за да се даваат на друга жртва.

Карзаи, кој е татко на три девојчиња, им вели на талибанците дека Авганистан нема иднина доколку жените не играат улога во тоа.

Поранешниот претседател има и порака до регионалните лидери, особено за Пакистан, а тоа е: не го дестабилизирајте Авганистан, тоа ќе ви наштети и вам.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Бернард Арно? Најбогатиот човек во светот и крал на луксузна империја!