Јуриј Гагарин пред 61 година стана првиот човек кој отпатува во вселената

Сподели со своите пријатели

Во 2011 година, Генералното собрание на ОН го прогласи 12 април за Меѓународен ден на вселената „за да го прослави почетокот на вселенската ера за човештвото на меѓународно ниво секоја година“.

Loading...

Првиот вештачки сателит на Земјата, Спутник I, беше лансиран во орбитата на 4 октомври 1957 година.

Неколку години подоцна, космонаутот Јуриј Гагарин стана првиот човек кој орбитираше околу Земјата. Летот на Гагарин траеше 108 минути и започна ерата на човечките вселенски летови.

 

 

На 12 април 1961 година, на вселенското летало Восток 1, советскиот космонаут Јури Алексејевич Гагарин стана првиот човек што отпатува во вселената.

Во текот на летот, 27-годишниот тест пилот и индустриски техничар стана првиот човек кој орбитираше околу планетата, што неговата вселенска капсула го постигна за 89 минути.

Loading...

Восток 1 орбитираше околу Земјата на максимална надморска височина од 187 милји и беше целосно воден од систем за автоматска контрола.

Единствената изјава која му се припишува на Гагарин за еден час и 48 минути во вселената била: „Летот се одвива нормално, добро сум“.

Откако беше објавен неговиот историски подвиг, атрактивниот и скромен Гагарин веднаш стана светска славна личност. Беше одликуван со Орден на Ленин и титула Херој на Советскиот Сојуз.

Споменици за него се подигнати низ Советскиот Сојуз, а улиците се преименувани во негова чест.

 

 

Триумфот на советската вселенска програма и испраќањето на првиот човек во вселената беше голем удар за Соединетите држави, кои го планираа својот прв вселенски лет во мај 1961 година.

Loading...

Згора на тоа, Гагарин орбитираше околу Земјата, подвиг што ја избегна американската вселенска програма до февруари 1962 година, кога астронаутот Џон Глен направи три орбити во Пријателство 7.

Во тоа време, Советскиот Сојуз веќе направи уште еден чекор напред во „вселенската трка“ со летот на космонаутот Герман Титов во август 1961 година во Исток 2. Титов направи 17 орбити и помина повеќе од 25 часа во вселената.

За Советите, освојувањето на вселената беше доказ за надмоќта на комунизмот над капитализмот, потсетува Историја.

 

 

Меѓународен ден на вселената

На 7 април 2011 година, Генералното собрание на ОН усвои резолуција со која се прогласува 12 април за Меѓународен ден на вселенски летови „за да се слави почетокот на вселенската ера за човештвото на меѓународно ниво секоја година, потврдувајќи го важниот придонес на вселенската наука и технологија за постигнување на своите цели во одржлив развој и зголемување на благосостојбата на државите и народите, како и обезбедување на реализација на нивните аспирации за одржување на просторот за мирни цели“.

Loading...

Во Советскиот Сојуз, 12 април се одбележува како Ден на космонаутиката од 1963 година.

Овој ден сè уште се слави во Русија и во некои поранешни советски држави.

Во 2001 година, во САД беше лансирана меѓународна иницијатива наречена Ноќта на Свети Џорџ или Светската вселенска забава.

Во 2001 година се одбележаа 40-годишнината од мисијата на Гагарин.