Извршниот директор на ТикТок ќе сведочи во Конгресот

Сподели со своите пријатели

ByteDance, кинеската компанија зад глобално популарниот ТикТок, е највредниот стартап во светот.

Loading...

Но, во ера кога технолошките акции вртоглаво паѓаат, и секој алгоритам е доведен во прашање, можеби е еден од „најзагрозените“ стартапи досега.

Извршниот директор на ТикТок, Шу Зи Чу, се согласи да сведочи пред Комитетот за енергија и трговија на Претставничкиот дом на 23 март, што е негово прво појавување пред комисијата на Конгресот.

Според изјавата на одборот утринава, Чу ќе биде испрашуван за „практиките за приватност и безбедност на корисниците на ТикТок, влијанието на платформата врз децата и нејзиниот однос со Кинеската Комунистичка партија“.

ТикТок, кој е скапоцен камен на американската круна на ByteDance, се чини дека е поблиску до забрана отколку во било кој момент откако поранешниот претседател Доналд Трамп се обиде (и не успеа) да ја забрани апликацијата во средината на 2020та.

На 27 февруари, стапува на сила новиот закон со кој се забранува ТикТок на уредите на вработените во федералната влада, иако механизмите за спроведување остануваат нејасни.

Исто така е забрането од уреди издадени од владата во повеќе од десетина држави, додека неколку големи американски универзитети го забранија од нивните Wi-Fi мрежи.

Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом планира да гласа следниот месец за новата легислатива за општо забрана на ТикТок во САД.

Loading...

Не требаше да биде вака. Се чинеше дека ByteDance успешно чекаше Трамп да помине, добивајќи некои судски битки на патот, а исто така формираше технолошки партнерство со Oracle дизајнирано да ги задоволи грижите за националната безбедност на САД.

Тоа партнерство, наречено Проект Тексас, останува на маса, но се покажа толку неубедливо што ТикТок почувствува потреба да започне нова ПР офанзива која вклучуваше брифинг за избрани новинари и академици.

Еден од брифингот, според блогот Lawflare, е дека создавањето на „суперструктура“ за следење на проектот во Тексас би чинело 1,5 милијарди долари, плус уште една милијарда долари годишно оперативни трошоци.

За контекст, ByteDance беше многу непрофитабилен во 2021 година, иако јазот помеѓу приходите и расходите почна да се намалува во првиот квартал на 2022 година (не е познато што придонесува ТикТок во ниту една линија на билансот на успех).

По отворањето на Трамп, ByteDance почна да работи на спиноф план за ТикТок кој најверојатно ќе кулминира со ИПО.

Немојте да се чудите доколку ваквите разговори на крајот продолжат, со оглед на влогот за компанијата и нејзините инвеститори.