Израел: Најдовме оружје на Хамас во болницата во Газа (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Израелската војска пронашла оружје и борбена опрема на Хамас во болницата Ал-Шифа во Појасот Газа за време на претресот во средата, изјави воениот портпарол Даниел Хагари, потег што Хамас го отфрли како „лага“.

Loading...

Војската објави и видео за кое рече дека покажува дел од оружјето и опремата собрани во зградата во големиот болнички комплекс, вклучувајќи автоматско оружје, гранати, муниција и панцири.

 

 

Хамас, кој се бори против израелските сили во Газа, го отфрли како „лаги и евтина пропаганда“.

Израел ја нападна палестинската енклава минатиот месец и рече дека има намера да го уништи Хамас откако групата изврши крвава кампања во јужен Израел на 7 октомври, при што загинаа околу 1.200 луѓе.

Војската ги фокусираше своите операции на болниците низ северниот дел на Појасот Газа, откако долго го обвинуваше Хамас дека поставил големи командни и контролни центри под медицинските установи, во обид да избегне воздушни напади.

Loading...

 

 

Израелските војници влегоа во Ал-Шифа во текот на ноќта и го поминаа денот барајќи одредени локации во најголемата болница во Газа.

„Она што беше пронајдено „во болницата Ал Шифи, исто како и во (болницата) Рантиса, докажува дека болниците се користат за воени цели за терор, директно кршење на меѓународното право“, рече Хагари.

Израелските војници влегоа во педијатриската болница Рантиси во понеделникот, откако објавија видео на кое се гледа како што тврдат, оружјето на Хамас складирано во подрумот на зградата.

Армијата во средата не спомна дека нашла влез во тунел од Ал-Шифа.

Таа претходно изјави дека Хамас изградил мрежа од тунели под болницата. Но, и болничките службеници и Хамас го негираат ова.

Loading...

 

 

Хагари рече дека потрагата ќе продолжи „на прецизен начин и во согласност со разузнавачките информации“.

Хамас го обвини Израел за фабрикување докази, велејќи дека „се обидува да ги оправда своите геноцидни злосторства со уништување на здравствениот сектор во Газа“.

Говорејќи претходно за Си-Ен-Ен, воениот портпарол полковник Ричард Хехт рече дека израелските сили влегле во одредена област во болницата, додавајќи: „Немаше сеопфатен напад“.

Тој рече дека имало размена на оган пред израелските војници да влезат во болницата, но „нема акција“ откако тие влегле.

Операцијата на израелската армија во болницата Ал-Шифа, која, како што тврди, е локација на стратешката база на Хамас, во средата предизвика загриженост и осуда од меѓународната заедница.

Loading...

 

 

Откако Хамас го нападна јужниот дел на Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе и земајќи повеќе од 200 заложници, Израел започна бомбардирање на Газа, која ја води милитантната група, и кон крајот на минатиот месец започна инвазија на енклавата, при што загинаа повеќе од 11.000 луѓе, од кои приближно 40 отсто се деца, според палестинските власти.

Израелските власти претходно изјавија дека околу 240 заложници можеби се наоѓаат под болниците во Газа.

Но, Хехт рече дека рацијата на Ал-Шифа не била фокусирана на заложници, туку на „добивање разузнавачки информации и оневозможување на она за што имавме разузнавачки информации“.

Loading...