Хрватот се изјасни за невин во судот во Доњецк

Сподели со своите пријатели

Хрватот Вјекослав Пребег пред судот во самопрогласената Доњецка Народна Република се изјасни за невин.

Loading...

Властите на ДПР го обвинуваат дека како украински платеник учествувал во соборувањето на владата, за што му се заканува смртна казна.

„Тој изјави дека неговите должности на бојното поле биле ограничени на следење на непријателските позиции и дека не учествувал во вооружен конфликт против руските сили. Последен пат пукал пред почетокот на војната во Украина, според руските медиуми кои можеа да го следат судењето“, објави во вторникот словенечката новинска агенција СТА.

На 15 август, судот на ДНР го започна судењето на Пребег, Швеѓанецот Матијас Густавсон и Британците Џон Хардинг, Ендрју Хил и Дилан Хили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски пристигна во Британија на состанок на Европската политичка заедница

Густавсон, Пребег и Хардинг се обвинети за обид за „насилно преземање на власта или насилно задржување на власта“, како и за „учество во воен конфликт или воени дејствија како платеници“, пишува руска Известија.

Сите тројца се соочуваат со смртна казна, додека Хил е обвинет само за вториот и Хили за „учество во регрутирање платеници за употреба во вооружени конфликти“.

Интерфакс пренесува дека следното рочиште ќе се одржи во октомври.

Руските медиуми објавија видеа на кои се гледа дека обвинетите се во кафез во судот.

Loading...

Хрватска остро го осуди обвинението на Доњецката Народна Република против Пребег, притворен во таа самопрогласена република.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Унгарија е подготвена да биде платформа за преговори за украинскиот конфликт

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.