Гроси: МААЕ ја продолжува мисијаta во Запорожје и покрај бомбардирањето

Сподели со своите пријатели

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) продолжува да ја посетува нуклеарната централа Запорожје, и покрај извештаите за бомбашки напади, изјави генералниот директор на организацијата Рафаел Гроси.

Loading...

„Имаше воени активности, исто така утрово, пред неколку минути, но ние не застануваме“, изјави Гроси на новинарите во градот Запорожје, пред да замине за седиштето, оддалечено околу 120 километри.

Тој рече дека тимот на МААЕ „веднаш ќе започне со проценка на безбедносната ситуација во централата“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британското разузнавање: Русија се соочува со дилема

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.