Градежници тешко го оштетија Кинескиот ѕид, сакале да изградат скратен пат

Сподели со своите пријатели

Дел од Кинескиот ѕид бил сериозно оштетен кога градежни работници прокопале низ него со багер во централната провинција Шанкси.

Loading...

Полицијата соопшти дека привела двајца осомничени, 55-годишна жена и 38-годишен маж, кои наводно се обиделе да тргнат по скратен пат за градежни работи.

Тие ископале „голема дупка“ со проширување на постоечката празнина на Кинескиот ѕид за да може да помине багер низ неа.

Полицијата вели дека сакала да го намали растојанието што требало да го помине.

Се вели дека биле свесни дека со тоа ќе предизвикаат „неповратна штета на Кинескиот ѕид и безбедноста на културните реликвии“.

Лоциран во округот Јуџу, 32-от Кинески ѕид е дел од Кинескиот ѕид Минг и е категоризиран како провинцијално заштитено историско и културно место.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија: Користеле вештачка интелигенција за да создадат лажни голи слики на малолетници

Штетата била пријавена на 24 август откако полицијата добила дојава дека има огромна празнина во ѕидот.

Кинескиот ѕид, место за светско наследство на УНЕСКО од 1987 година, бил изграден и обновуван континуирано од околу 220 п.н.е. до династијата Минг во 1600-тите, кога бил најголемата воена градба во светот.

Loading...

Голем дел од она што посетителите можат да го видат денес е изградено за време на династијата Минг и се нарекува Големиот ѕид Минг.

Некои делови од ѕидот се оштетени или урнати со текот на годините, особено во оддалечените рурални области.

Според написот од 2016 година во Пекинг Тајмс, повеќе од 30 отсто од Кинескиот ѕид Минг целосно исчезнал, а само осум отсто се сметаат за добро сочувани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја воведе нови санкции за Северна Кореја