Г7 се договорија да одредат фиксна цена за руската нафта

Сподели со своите пријатели

Земјите од Г7 и Австралија се договорија да одредат фиксна цена за руската нафта, јавува Ројтерс повикувајќи се на свои извори.

Loading...

Претставниците на САД и Г7 во последните недели водеа интензивни разговори за планот за поставување ограничување на цената на руската нафта, што треба да стапи на сила на 5 декември.

Г-7 на тој начин сака да обезбеди санкциите на ЕУ и САД, кои имаат за цел да ја ограничат Москва да го финансира нападот врз Украина, да не го „задуши“ глобалниот пазар на нафта.

Плафонот на цената на нафтата сè уште не е поставен, но треба да стане појасно во наредните недели, изјавија повеќе извори за Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сијрото: Брисел мора да ја заврши домашната задача за да обезбеди енергетска безбедност

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.