Форд отпушта илјадници работници во Европа

Сподели со своите пријатели

Американскиот автомобилски гигант Форд Моторс планира да укине до 3.200 работни места во Европа и да пресели дел од својот бизнис за развој на производи во родните САД, објави германскиот синдикат ИГ Метал.

Loading...

Компанијата сака да отпушти до 2.500 работници во одделот за развој на производи и до 700 во администрацијата, а повеќето од работниците ќе бидат отпуштени на локации во Германија.

Работниците во фабриката на Форд во Келн, која вработува околу 14.000 луѓе, вклучително и 3.800 во центарот за развој на производи во Меркенич, беа информирани за плановите на состанокот на работниот совет.

Портпаролот на Форд во Германија одби да ја коментира изјавата на синдикатот, цитирајќи ја изјавата во петокот во која се вели дека преминот кон производство на електрични возила (EV) бара структурни промени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ендрју Тејт ја загуби жалбата против притворот во Романија

Форд мора да биде поконкурентен во производството на електрични возила, велат од компанијата

Портпаролот во седиштето на Форд во Мичиген рече дека разговорите со германските работнички совети продолжуваат и дека компанијата треба да биде поконкурентна во нејзината транзиција кон производство на електрични возила. Тој не сакаше да коментира конкретни бизнис планови.

Минатата година Ford најави инвестиција од две милијарди долари во проширување на производството во фабриката во Келн, која треба да произведе целосно електричен модел за клиенти со помала куповна моќ.

Фабриката моментално произведува Ford Fiesta, мотори и менувачи.

Во Европа се вработени околу 45 илјади работници на Форд

Американската компанија вработува околу 45.000 работници во Европа, планира седум нови електрични модели, фабрика за склопување батерии во Германија и заедничко вложување за производство на ќелии на никел батерии во Турција.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја ќе мора да плати репарации на жртвите од Виетнамската војна

Заедно со Volkswagen, Ford планира да произведе 1,2 милиони возила на својата електрична платформа MEB во следните шест години.

Тоа партнерство има иднина, истакнаа претставниците на двете компании, иако портпаролот на Форд за САД додаде дека допрва треба да се утврди улогата на Фолксваген во новата генерација на електрични возила на Форд наменети за европскиот пазар.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.