ЕВРОПА: Каде и како ќе може да се патува оваа година?

Сподели со своите пријатели

Германците можеби ќе можат да патуваат надвор од своите граници, рече германскиот министер за туризам во дебатата во која европските земји се обидуваат да најдат решение за летото.

Томас Барис за германско списание изјави дека луѓето ќе можат да ги напуштат границите на Германија заради летни одмори доколку епидемијата остане под контрола. Германија преговара со преостанатите европски земји за тоа прашање, додаде тој.

Loading...

Градови во кои забавата никогаш не престанува

Европските влади се обидуваат да најдат решение за претстојното лето. Повеќе од 100.000 луѓе починаа од коронавирусот во Европа од почетокот на пандемијата, но неодамнешните податоци од земјите со најтешко погодени, како Франција, Италија и Шпанија, укажуваат дека поминало најлошото, јавува Би-Би-Си.

Макрон е претпазлив, Французите остануваат воздржани

Францускиот претседател Емануел Макрон постапи прилично претпазливо во своето обраќање во вторникот. Тој пред новинарите изјави дека е рано да се каже дали Французите ќе можат да одат на одмор и дека сè ќе стане појасно на почетокот на јуни.

Шест европски градови со најубави плажи (ФОТО)

„Она што можам да кажам е дека ќе го ограничиме меѓународното патување, дури и во текот на летните месеци.

Германците планираат да ги отворат границите за својот народ

Германскиот министер за туризам Барис изјави дека сè уште не си уплатил за одмор заради големата неизвесност околу пандемијата, но дека доколку епидемијата остане под контрола, луѓето ќе можат да заминат за време на празниците во Германија и соседните земји, што ќе доживат сличен пад на епидемиолошката крива.

Loading...

„Се надевам дека, ако бројките ни послужат, ќе можеме да ги олесниме ограничувањата во следните четири до осум недели“, рече Барајс, додавајќи:

„Германците ќе можат да одат на одмор во соседните земји каде што можат да патуваат, како Австрија, Франција, Полска, Белгија и Холандија. Не сакам да ги отпишувам другите региони во Европа, како што се Балеарските острови и грчките острови”, додаде тој.

Ако од грчкото летувалиште го земете овој сувенир, ви следува казна од 1.000 евра

Германија е во преговори со тие земји во врска со летното патување, додаде тој.

Грците очекуваат повеќе туристи

Грчкиот министер за туризам Харис Харис Теокарис за Би-Би-Си изјави дека неговата земја планира постепено да ги отвори своите граници за туристите.

„Патувањето по пат ќе биде побезбедно од патувањето со авион и ќе ги видиме овие туристи порано“.

8 градови на Балканот кои треба да ги посетите

Шански пресврт во реториката

Франсина Арменгол, претседателка на шпанските Балеарски Острови – вклучувајќи ги и популарните острови Мајорка и Ибица – особено се осврна на германскиот туризам и побара поголема економска помош за нејзиниот регион.

Loading...

Според шпанската новинска агенција „Европа Прес“, таа ја навела Германија како клучна за туризмот на островите и рече дека ќе направи план со својата земја што е можно поскоро за да им овозможи на овие туристи да дојдат што е можно поскоро.

Пред само еден месец, таа се залагаше шпанските острови и границите да останат затворени од здравствени причини. Сепак, неодамна доби над 200 писма од германски инвеститори чии втори домови се сместени во Мајорка, барајќи право да патуваат на тие дестинации.

Бугарија и Турција најевтини семејни дестинации за летен одмор

Таа побара од владата во Мадрид и Европската унија да воспостават хомогени пристап низ целиот континент што ќе гарантира безбедно закрепнување на летовите.

Сè уште не е познато колку луѓе низ цела Европа ќе можат да уживаат во летните радости оваа година.

Loading...

Повеќето европски земји сакаат да ги задржат своите граѓани во границите во текот на летото

Зборовите на Барис за туризмот доаѓаат само неколку дена откако Германија ја продолжи меѓународната забрана за патувања до 14 јуни.

„Луѓето нема да можат да ги поминат одморите како што можеа досега, на целосни плажи или во полни планински колиби“, додаде Хејко Мас.

Црногорските плажи на кои лежалка чини 120 евра

Некои германски држави веќе започнаа со олеснување на мерките за време на летните одмори.

Loading...

Северната провинција Мекленбург-Западна Померанија им овозможи на луѓето да доаѓаат и да останат во нивните колиби, на пример.

Дури и владите ширум Европа разговарале за одмор во сопствените земји, барем додека не заврши пандемијата.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *