ЕУ со предупредување до Илон Маск поради Твитер

Сподели со своите пријатели

Европската унија му се закани Илон Маск со забрана на Твитер на, освен ако милијардерот не ги почитува строгите правила за умереност на содржината, што ќе започне регулаторна битка за иднината на платформата за социјалните медиуми.

Loading...

Шефот на индустријата на ЕУ, Тиери Бретон, ја упати заканата за време на видео-состанокот со Маск во средата, објави ФТ, цитирајќи луѓе со знаење за разговорот.

Бретон му рекол на Маск дека мора да се придржува до списокот на правила, вклучително и отфрлање на „произволен“ пристап за враќање на забранетите корисници и согласност за „сеопфатен независен преглед“ на платформата до следната година, според извештајот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полските земјоделци веќе три недели ги блокираат граничните премини со Украина

Бретон претходно го повика Маск да ги почитува важните правила на ЕУ против говорот на омраза и дезинформациите на интернет.

Слични коментари даде и шефот на правдата на Европската комисија, Дидие Рејндерс.