ЕУ: Наскоро ќе започне обуката на украинските сили

Сподели со своите пријатели

Министрите за одбрана на Германија и Шпанија денеска во Брисел ги објавија плановите за обука на неколку илјади украински војници како дел од програмата на Европската унија (ЕУ) за поддршка на одговорот на Украина против Русија.

Loading...

ЕУ ја започна најголемата мисија за воена обука во својата историја која има за цел да обучи 15.000 украински војници во различни земји-членки.

„За помалку од три месеци оваа мисија ќе биде оперативна. Тоа е рекордно време за Европејците“, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, по пристигнувањето на состанокот на министрите за одбрана на ЕУ во Брисел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Екстремизмот во германската армија може да стане проблем за цела Европа

Германија планира да обучи 5.000 војници за „широк опсег на вештини“, изјави германската министерка Кристин Ламбрехт.

Нејзината шпанска колешка Маргарита Роблес рече дека нејзината земја ќе обучува 400 украински војници на секои два месеци, или 2.400 годишно.

Во октомври Франција најави обука на 2.000 украински војници на нејзина територија.

Главниот центар на мисијата ќе биде во Полска, а секундарниот штаб ќе биде поставен во Германија.

Мисијата е планирана за првично времетраење од две години и се очекува да чини околу 60 милиони евра годишно.

Loading...

Ќе биде финансиран од Европскиот фонд за мир, а европските министри денеска ќе ја испитаат состојбата со нивните финансии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го гранатира источниот фронт, воените цели се менуваат

Воената поддршка што ЕУ и ја дава на Украина се проценува на осум милијарди евра, што вклучува финансирање од Европскиот мировен фонд и билатерална испорака на оружје, рече Борел.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.