Емануел Макрон го поддржа правото на абортус во Франција

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон во средата изјави дека го поддржува уставот на правото на абортус, додавајќи дека тоа ќе изрази солидарност со жените ширум светот.

Loading...

Макрон го изјави ова на Меѓународниот ден на жената на церемонијата во чест на француската феминистка и адвокатка родена во Тунис Жизел Халима, која почина во 2020 година на 93-годишна возраст. Таа беше жесток поддржувач на правата за абортус.

„Се надевам дека силата на оваа порака ќе ни помогне да го промениме нашиот устав и да ја вклучиме во него слободата на жените да бараат абортус, така што тој да биде неповратен“, рече Макрон.

Ова ќе „испрати универзална порака за солидарност до сите жени чија слобода е погазена денес“, додаде тој.

Минатиот јуни, Врховниот суд на САД ја поништи пресудата Роу против Вејд од 1973 година, со која се легализираше абортусот низ САД, а сега треба да одлучат федералните држави.

Двата дома на францускиот парламент веќе гласаа за вклучување на правото на абортус во уставот, при што Сенатот изјави дека станува збор за „слобода“, а собранието за „правото“ на абортус.

Макрон изјави дека предлог-законот за промена на уставот ќе биде поднесен до парламентот во наредните месеци.

Халими во 1972 година како адвокат обезбеди ослободителна пресуда за малолетничка на која и се судеше за абортус откако остана бремена со силување, јавува Слободна Далмација.

Loading...