Екстремизмот во германската армија може да стане проблем за цела Европа

Сподели со своите пријатели

Германија деновиве ја потресе голема полициска рација во која досега се уапсени 25 лица кои сериозно подготвувале државен удар.

Loading...

Нивната намера, меѓу другото, била да упаднат во зградата на германскиот парламент Бундестаг во Берлин и насилно да ја окупираат, а за сериозноста на тие планови сведочи и фактот што тие биле развиени од поранешни припадници на германската армија (Бундесвер).

Кои се Граѓани на Рајхот, кои го планираа пучот?

Германските медиуми пишуваат дека зад планот за вооружено рушење на демократски избраната влада стојат членови на движењето Рајхсбиргер (Граѓани на Рајхот).

„Рајхсбиргер“ е колективно име за различни поединци, групи и организации кои сметаат дека Сојузна Република Германија е нелегална и затоа непостоечка држава според меѓународното право и дека „германскиот рајх“ од ерата на Адолф Хитлер, па дури и пред тоа, со своите поранешни погранични области, продолжува да постои, иако моментално без де факто државна моќ.

Обвинителите го објавија идентитетот на двајцата осомничени водачи на заговорот.

Првиот е веќе споменатиот Хајнрих XIII П.Р., а другиот Рудигер В. П.

Германските закони за приватност забрануваат објавување на презимето на осомничениот.

Германскиот Der Spiegel објави дека Хајнрих XIII. добро познат 71-годишен член на германско благородничко семејство, а Рудигер В. П.е 69-годишен поранешен падобранец.

Loading...

Според обвинителите, заговорниците планирале да го инсталираат Хајнрих XIII. П.Р. како нов лидер на Германија.

Тој остварил контакт со руски официјални лица во обид да воспостави нов поредок во Германија по соборувањето на владата во Берлин.

Наводно му помогнала Русинка идентификувана од обвинителството како Виталија Б.

Учество на поранешни војници во терористички планови

Она што е особено загрижувачко е присуството на поранешни и добро обучени војници низ приказната.

Имено, германските воени сили со години имаат проблем со навлегувањето на десничарските екстремисти во нивните редови, а проблемот толку ескалирал што германското Министерство за одбрана секоја година објавува посебен извештај на оваа тема.

Во овогодинешниот извештај беше објавено дека само малку се зголемил бројот на војници кои се препознаени како екстремисти.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Извршниот директор на ТикТок ќе сведочи во Конгресот

Од друга страна, зголемена е чувствителноста на Бундесверот за пријавување на случаи на сомневање за екстремизам.

Извештајот дава детална слика за ситуацијата во случаите на сомневање за екстремизам во Бундесверот.

Loading...

Таа служи за информирање на раководството на Министерството за одбрана, претставниците на Бундестагот и јавноста.

Ова сега е трет извештај што го објавува Координативниот центар за сомневање за екстремизам.

Од 1 јануари 2021 година до крајот на минатата година, имаше околу 700 истраги против војници под сомнение за десничарски екстремизам.

Ова вклучува сомнителни случаи од движењето Граѓани на Рајхот, чии членови беа уапсени пред некој ден.

Проблеми во Воената контраразузнавачка служба

Германските медиуми детално пишуваат и за случаи на десничарски екстремизам во германската армија.

На пример, пред две години беше разрешен претседателот на Воената контраразузнавачка служба (МАД), Кристоф Грам.

Во минатото, MAD беше обвинет дека е премногу колеблив да преземе акција против десничарскиот екстремизам во Бундесверот.

Една од задачите на МАД е да ги препознае екстремистичките тенденции во рана фаза и целосно да ги идентификува и разоткрие лицата вклучени во можни мрежи на десничарски екстремисти.

Loading...

Сменетиот шеф на МАД очигледно не ја завршил добро таа работа, што најдобро се виде по низата екстремно десничарски инциденти во Командата на специјалните сили на Бундесверот (КСК).

Агентот на МАД беше обвинет за откривање информации за истрагата, поточно за претресот на елитната единица на КСК и врските со екстремно десничарскиот војник Франц А., кој беше исфрлен од армијата.

Со други зборови, наместо МАД да ги идентификува десничарските екстремисти во германската армија, им помогнал да се сокријат од властите.

Загриженост на Бундестагот: „Нашата армија има проблем со десничарскиот екстремизам“

„Бундесверот има проблем со десничарскиот екстремизам“, изјави левичарската пратеничка Мартина Ренер за RND.

„Затоа, важно е воената контраразузнавачка служба навистина да го следи секој совет. Мора да има далекусежни последици“, нагласи Ренер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку 27 загинати и 147 ранети во експлозијата во Пакистан

Со неа се согласува и претставникот на либералната ФДП, Александар Милер.

Loading...

„Десничарскиот национализам е во пораст во Германија. Ова ги објаснува и зголемените случаи на десничарски екстремизам во Бундесверот“, смета Милер.

Десничарите во Бундесвер ги привлекува пристапот до оружје

Според гореспоменатиот извештај за екстремизмот во Бундесвер, извештаите за нови сомнителни случаи дошле од самите војници во 60 отсто од случаите, а 17 отсто од самите наоди на МАД.

Извештаи за десничарски екстремизам во германската армија доаѓаат и од граѓаните (8 проценти), полицијата (7 проценти) и Федералната канцеларија за заштита на уставот (3 проценти) итн.

Што ги привлекува десничарските екстремисти да се пријават во германската армија?

Според истражувањето на Мрежата за спречување насилство, тоа се должи на хиерархиските структури, машките здруженија и пристапот до оружје.

Последново е особено привлечно за тексас екстремистите, бидејќи е многу тешко легално да се набави оружје во Германија.

Loading...

Во рациите против членовите на Граѓани на Рајхот, често се открива дека тие нелегално чуваат цел арсенал оружје дома.

Така беше и со последната операција за апсење на тимот што го планираше пучот.

Десничарскиот екстремизам е маргинален, но постојан проблем во германската армија со децении.

„Ние сме на пат да ја изградиме најголемата конвенционална армија во Европа“

Но, тоа би можело да стане многу поголем и поопасен проблем кога ќе се земе предвид дека војната во Украина предизвика радикална промена во германската одбранбена политика, која го вклучува и огромниот раст на Бундесвер.

Од Студената војна, Германија значително ја намали својата војска, од 500.000 војници во времето на обединувањето во 1990 година на 200.000 денес.

Loading...

Сепак, најважната членка на Европската унија сега е на пат да ја изгради најголемата конвенционална европска армија во НАТО алијансата, изјави летово германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Најголемата конвенционална армија на НАТО во Европа е во изградба и ова е важно за севкупните одбранбени способности на алијансата“, рече Шолц за време на тој разговор.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден: Нема да испраќаме авиони Ф-16 во Украина

По руската инвазија на 24 февруари, германската влада најави формирање на вонреден фонд вреден 100 милијарди евра за модернизација на Бундесверот.

„Годишно за одбрана ќе трошиме во просек од 70 до 80 милијарди евра“, додаде канцеларот.

„Германија тогаш ќе биде земја која најмногу ќе инвестира“ во оваа област, посочи Шолц.

НАТО: Ова е пресвртница

Неодамна на ова гласна поддршка даде генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, како гостин на безбедносна конференција во Берлин.

Loading...

„Одлуката на Германија значително да ги зголеми трошоците за одбрана со инвестиции во нови борбени авиони, хеликоптери, бродови и подморници е историска“, рече Столтенберг.

„Ова е навистина пресвртница што ја одразува нашата променета безбедносна средина“, додаде тој, мислејќи на руската агресија против Украина.

„Потребен ни е силен и подготвен Бундесвер“, заклучи генералниот секретар на НАТО, нагласувајќи ја важноста на одбранбената индустрија во Германија.

Тој посочи дека тоа е важно за безбедноста на Германија и Европа и за глобалната безбедност.

Министерката за одбрана не се снаоѓа во својот ресор

Сето тоа стои, но во таков контекст проблемот со инфилтрација на десничарските екстремисти во Бундесверот станува многу поопасен.

Loading...

Прашање е колку актуелната министерка за одбрана Кристин Ламбрехт (СПД) е исправна на таа задача.

Пресвртната точка во германската одбранбена политика на министерот за одбрана му донесе максимално внимание во јавноста, но по една година на функцијата, сомнежите за Ламбрехт се зголемуваат, наведува АРД.

Впрочем, германските медиуми ја нарекуваат „проблематична министерка“.

Меѓу другото, Ламбрехт е критикувана за лошата комуникација со јавноста и недостатокот на насока во одделот.

Таа, исто така, беше обвинета за лошо планирање и неможност ефективно да ги потроши милионите што и се на располагање за да го модернизира Бундесверот.

Во време кога поранешните војници се апсат за планирање државен удар, а според Министерството за одбрана расте бројот на десничарски екстремисти во армијата, ова е многу загрижувачко.